Információ stukkó, díszléc kiválasztásához

Információ stukkó, díszléc kiválasztásához

Stukkók területén hatalmas változások mentek végbe az elmúlt évtizedek alatt, amikor a 80-as években elkezdődött hazánkban is az igény, az egyedi, otthonos lakáskialakításra és elindult a külföldi áruk és ezzel együtt egyfajta ízlésvilág beáramlása az országba.

Gipszstukkó:

A falak és a mennyezet díszítéséhez először gipszből készült, öntött léceket, rozettákat és oszlopokat használtak. Jelenleg is nagy előszeretettel használják, az alapanyag természetessége és a megszokáson túl, elsősorban egyedi kivitelezések könnyű és gyors megvalósítása végett. A gipsz díszítőelemek felrakása nagy szakértelmet igényel, mivel nehéz, rideg anyagról van szó, óvatosan kell vele bánni, a rögzítéséhez csavarokat szoktak használni, majd gipszel, javítják el a szálak közötti repedéseket.


Polystyrol:

Körülbelül két évtizede jelentek meg a magyar piacon a polysztyrolból készült lakásdekorációs anyagok, aminek az alacsony árán kívül nagy előnye, hogy könnyű, rugalmas, ezáltal felragasztása nem igényel különösebb szakértelmet. A felrakáshoz oldószermentes akryl tartalmú, festhető ragasztóanyagokat szoktak felhasználni. Egyetlen hátránya a puha felülete, ezért nagy igénybevételnek kitett helyen csak kérgesített állapotban ajánlott. A magyar piacon először a Belga NMC, majd a Német Decosa, ezt követve az Olasz Bovelacci jelent meg. Mára több Magyar és Lengyel üzem is csatlakozott az iparághoz, de a fentebb említett országokban is megtöbbszöröződtek az előállításra alkalmas vállalatok. Az említett gyárak stukkói között anyagminőségi és gyártástechnológiai különbségek vannak. Az NMC, a Decosa, a Bovalacci, és még néhány újabb cég a sima profilú léceket húzzák, ezek a húzott lécek, a mintásakat, pedig préselik. Újabban néhányan próbálkoznak a sima profilú lécek préseléssel, történő előállításával, ami jó anyag és gép alkalmazásával meglepően sima és kemény felületet eredményez. Nem megfelelő technológia és az alapanyaggal való fukarkodás gyenge hungarocellszerű felületet okoz. A sima lécek tömbökből való kivágása főleg Magyarországon jellemző gyártási mód, ez egy kicsit érdes felületet eredményez, amit gyakran vékony anyagvastagsággal párosítanak. A gyártási technológia, a nyersanyagkülönbség és az anyagvastagság csökkentése következményeképp, a lécek ára kedvezőbb, viszont egy érdes felületű, ridegebb és labilisabb termék jön létre.


Polyurethan:

A következő kategória a Polyurethan, ami annak ellenére, hogy könnyű és rugalmas, igen kemény, ütésálló felülete van. A keményebb alapanyag következtében, szebb, simább felülettel bír, ezáltal finomabb minta kialakítása is megvalósítható. Ajánlott nagyobb igénybevételű helyek, pl. lábazati megoldások (székkarfa léc), fali kazetták kialakításához. A lécet melegítve, lehet hajlítani, enyhébb ívek megvalósításához, felrakása a polystyrolhoz hasonlóan történik.  Ilyen anyagú díszlécet több külföldi nagyvállalat gyártja.


Flexibilis díszlécek:

Némely díszléce flexibilis, hajlítható kivitelben is kapható, amivel könnyen és egyszerűen meg lehet valósítani a boltívek és különböző íves felületek kialakítását. Ezek a gumihoz hasonlóan, szélességtől függően igen kis sugárban is meghajlíthatóak, és a sima változathoz hasonlóan szintén ragasztással tudjuk felrakni.


Duropolymer díszlécek:

Az utóbbi években egyre kedveltebb ez az anyagminőség. Ami köszönhető annak, hogy még keményebb felületet ad mint a Polyurethan díszek kedvezőbb áron. Elsősorban parkettaszegélynek, élvédőnek vagy falak díszítésére alkalmazzák, ahol nagy az igénybevétel. Mivel nagyon szép, kidolgozott a felületi kiképzése ezeknek a termékeknek, gyártanak ilyen anyagból mennyezeti vagy sarok profilokat is. Ilyen anyagokat használ elsősorban a Mardom, Orac és az NMC.